Deskovečer‎ > ‎Seznam her‎ > ‎Vždy k zapůjčení‎ > ‎

Dixit

Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: párty hra
Čeština: v balení hry
Zapůjčeno od:
SUP
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook, Google+

Obrázky (20)     Recenze (1)     Ke stažení (3)     Diskuse (10)  

Popis hry

K vyprávění příběhů existuje celá řada dobrých důvodů. Naplňují naši potřebu znát své místo, odpovídat na hluboké otázky duše, rozněcují emoce a pomáhají vyjadřovat pocity. Dávají nám známému světu smysl a otevírají nás novým myšlenkám. Spolu s potravou, vodou, vzduchem, láskou, nadějí a vírou má v našem životě i vyprávění své důležité místo. Dost možná je dospělí se svou bolestí, pýchou, úzkostmi a obavami potřebují více než děti.

Hra Dixit (latinsky "on řekl"), francouzská Hra roku 2008, je podobně jako Once upon a time hrou vyprávěcí - hráči se stávají vypravěči. Snaží se podle karet nastínit příběh - ale musí si počínat obezřetně, aby jejich příběh nebyl ani příliš komplikovaný, ani příliš jednoduchý. 

Hráči obdrží šest karet. Kdo má první nápad, stává se začínajícím hráčem a vypravěčem. Vypravěč pronese krátký příběh, větu či dokonce jedno slovo či citoslovce asociované s kartou. Ostatní hráči pak vyberou ze svých karet tu, která se nejlépe hodí na vypravěčův popis. Tyto karty se skrytě položí doprostřed stolu a zamíchají se spolu s vypravěčovou kartou. Následně se vyloží do řady jedna vedle druhé. Ta, která leží nejblíž krabici se hrou (ta slouží během hry jako počítadlo bodů) se počítá jako první, vedle ní leží druhá, třetí, atd. Každý hráč má před sebou sadu žetonů své barvy s čísly. Každý před sebe dá žeton s číslem označující tu kartu, která dle mínění každého hráče nejlépe vystihuje vypravěčova slova.

Karty se poté otočí a vypravěč odhalí svoji kartu. Pokud nikdo nebo naopak všichni uhodnou vypravěčovu kartu, vypravěč nezíská žádné body, kdežto všichni ostatní hráči získávají dva body. Pokud nenastane ani jedna z těchto krajních situací, obdrží vypravěč a každý, kdo pro jeho kartu tipoval, tři body. Ostatní hráči dostanou po bodu za vyložené žetony s čísly jejich karet (tj. určí-li některý z hráčů jinou kartu, než vypravěčovu, inkasuje bod majitel této karty). Po takto odehraném kole si všichni dolíznou do šesti karet a vypravěčem se stává další hráč v pořadí...

Hra končí po dolízání balíčku karet. Vítězí vypravěč s nejvíce body.

Autor: PJ


Zdroje:

Veškerý text jsem "ukradl" (Copy->Paste) z http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/dixit-856/
Comments